TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Katedra Dróg, Mostów, Kolei i Lotnisk (K-77/W2)

Historia Zespołu Mostów

Katedra Budowy Mostów została utworzona na Politechnice Wrocławskiej w kwietniu 1946 roku. Działalność dydaktyczną rozpoczęto jesienią 1947 roku, kiedy pierwsi powojenni studenci rozpoczęli trzeci rok studiów. Rok później utworzona została II Katedra Budowy Mostów, która w 1954 roku połączyła się z I Katedrą, jako Zakład. Organizacją Katedry w roku 1946 zajmował się adiunkt Roman Mromliński.

Od roku 1947 kierownictwo Katedry objął prof. nadzw. Dobrosław Strożecki.

W latach 1948-1954 II Katedrą kierował prof. kontraktowy Stefan Hojarczyk. Prof. nadzw. Dobrosław Strożecki kierował Katedrą do śmierci, co miało miejsce w roku 1961.

W okresie 1961-1964 obowiązki kierownika pełnił ówczesny zastępca Profesora Leon Danielski (późniejszy docent).

Od marca 1964 roku przez 28 lat Katedrą, a później, w nowym układzie organizacyjnym, Zakładem Mostów kierował prof. dr inż. inż. Jan Kmita. Po przejściu prof. Jana Kmity na emeryturę w roku 1992, kierownictwo Zakładu objął doc. dr inż. Leopold Kamiński.

Od października 1996 roku kierownikiem Zakładu był prof. dr inż. inż. Jan Biliszczuk. Od kwietnia 2014 roku funkcję kierownika Zakładu sprawował prof. dr hab. inż. Jan Bień.

W dniu 1. stycznia 2015 r. w związku ze zmianami organizacyjnych na Wydziale Budownictwa Lądowego, Zakłady Mostów i Infrastruktury Transportu Szynowego połączyły się i od tego momentu tworzą wspólną jednostkę – Katedrę Mostów i Kolei, którą kieruje prof. dr hab. inż. Jan Bień.

W dniu 1 stycznia 2021 roku Katedra Dróg i Lotnisk uległa połączeniu z Katedrą Mostów i Kolei w jedną strukturę tworząc Katedrę Dróg, Mostów, Kolei i Lotnisk. (Kierownikiem katedry został dr hab. inż. Piotr Mackiewicz - prof. uczelni, zastępcą jest: prof. dr hab. inż. Jan Bień, który kieruje Zespołem Mostów).