TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Katedra Dróg, Mostów, Kolei i Lotnisk (K-77/W2)

Historia zespołu Kolei i Systemów Transportu

Początki Pracowni Kolejowej sięgają 1947 roku.

We wrześniu 1947 roku została utworzona Katedra Kolei na Politechnice Wrocławskiej, przez prof. Kazimierza Zipsera – byłego kierownika Katedry Kolejnictwa Politechniki Lwowskiej. Katedra rozpoczęła działalność dydaktyczną w semestrze letnim roku akademickiego 1947/48.

W roku 1954 Katedrę Kolei przemianowano na Katedrę Budowy Kolei. Oprócz prof. Zipsera współtworzył ją starszy asystent mgr inż. Iścisław Karabon. W 1958 roku funkcję kierownika katedry objął prof. Stefan Dobrucki.

W roku 1968, w związku z reorganizacją uczelni, z Katedry Budowy Kolei został utworzony Zakład Dróg Żelaznych, który wszedł w skład Instytutu Inżynierii Lądowej. Kierownikiem zakładu został doc. dr hab. inż. Stanisław Mazur, pełniący tę funkcję do momentu przejścia na emeryturę. W późniejszym czasie zakład zmienił nazwę na Zakład Kolei.

W roku 1991 kierownictwo zakładu objął dr hab. inż. Marek Krużyński i pełnił tę funkcję do przejścia na emeryturę. W międzyczasie, w 2004 roku zakład zmienił nazwę na Zakład Infrastruktury Transportu Szynowego.

W listopadzie 2012 roku kierownictwo zakładu objęła dr hab. inż. Danuta Bryja. W 2015 roku, w związku ze zmianami organizacyjnymi na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego, Zakład Infrastruktury Transportu Szynowego połączył się z Zakładem Mostów tworząc Katedrę Mostów i Kolei. Dotychczasowy Zakład Infrastruktury Transportu Szynowego stał się Pracownią Kolejową.

W 2021 roku, w związku z kolejnymi zmianami organizacyjnymi na wydziale, Katedra Mostów i Kolei połączyła się z Zakładem Dróg i Lotnisk, tworząc Katedrę Dróg, Mostów, Kolei i Lotnisk. Pracownia Kolejowa licząca 8 pracowników jest jedną z trzech zespołów katedry.

Od 1 lipca 2021 r. zespołem kieruje dr hab. inż. Maciej Kruszyna, profesor uczelni.

W 2022 roku, w związku z kolejnymi zmianami organizacyjnymi na wydziale pracownia Kolejowa została przekształcona w zespół Kolei i Systemów Transportu.