TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Katedra Dróg, Mostów, Kolei i Lotnisk (K-77/W2)

Historia zespołu Dróg i Lotnisk

Katedrę Budowy Dróg i Ulic powołano 1 października 1945 roku. W 1947 roku kierownictwo Katedry powierzono mgr inż. Franciszkowi Przewirskiemu, naczelnikowi Wydziału Komunikacyjnego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, od 1949 roku profesorowi nadzwyczajnemu. Od 1953 roku do Katedry przybywają kolejno: z-ca prof. Henryk Łęczycki (1953), długoletni pracownik Wojewódzkiego Zakładu Dróg Publicznych we Wrocławiu, z-ca prof. Kazimierz Sokalski (1954), dyrektor Instytutu Budownictwa Drogowego w Warszawie, z-ca prof. Jan Różycki (1955), były pracownik naukowy Politechniki w Winterthur, Zürich. Działalność dydaktyczna i naukowo-badawcza Katedry oparta została w dużej mierze na rozwijającym sie stale Laboratorium Drogowym. Od 1956 roku kierownictwo Katedry przejął mgr inż. Jan Różycki, uzyskując w 1966 roku profesora nadzwyczajnego.

Z inicjatywy prof. Jana Różyckiego zrealizowano pierwszy w Polsce poligon doświadczalny, na którym wykonano wiele prac badawczych, w tym dla przemysłu maszyn drogowych.
W wyniku reorganizacji Uczelni w 1968 roku Katedra Budowy Dróg i Ulic przestała istnieć. Utworzone zostały 3 zakłady naukowe, wchodzące w skład Instytutu Inżynierii Lądowej:

• Zakład Budowy Dróg, Ulic i Lotnisk - kierownik prof. Jan Różycki
  • Zakład Inżynierii Ruchu - kierownik z-ca prof. Henryk Łęczycki
  • Zakład Technologii Materiałów i Nawierzchni Drogowych - kierownik dr inż. Bogdan Stypułkowski.

W 1971 roku, po przejściu na emeryturę prof. Jana Różyckiego i prof. Henryka Łęczyckiego, kierownictwa zakładów objęli:

• Zakład Budowy Dróg, Ulic i Lotnisk - kierownik doc. Ryszard Pilujski
  • Zakład Inżynierii Ruchu - kierownik doc. Lech Kamiński
  • Zakład Technologii Materiałów i Nawierzchni Drogowych - kierownik doc. Bogdan Stypułkowski.

W 1975 roku z 3 wyżej wymienionych zakładów utworzono 2:

• Zakład Budowy Dróg i Inżynierii Ruchu - kierownik doc. Lech Kamiński

W 1984 roku oba zakłady polączyły się i powstał Zakład Dróg i Lotnisk pod kierunkiem docenta, a od 1987 roku profesora dra inż. Bogdana Stypułkowskiego.

W 1999 roku kierownictwo zakładu przejął prof. dr hab. inż. Antoni Szydło.

W dniu 1 października 2007 roku Zakład Dróg i Lotnisk został przekształcony w Katedrę Dróg i Lotnisk.

W dniu 1 stycznia 2015 roku Katedra Dróg i Lotnisk została przekształcona w Zakład Dróg i Lotnisk.

W dniu 1 stycznia 2020 roku Zakład Dróg i Lotnisk został przekształcony w Katedrę Dróg i Lotnisk. (Od 2020r. funkcję kierownika objął dr hab. inż. Piotr Mackiewicz - prof. uczelni )